Wolontariusze z Witoszyc na Ukrainie

W dniach 8-19 lipca 22 osobowa grupa wolontariuszy Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach uczestniczyła w X Ogólnopolskiej Akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. To już kolejny rok, kiedy ekipa na czele z opiekunem Panem Leszkiem Steckim wyruszyła na wschodnie kresy, w celu uporządkowania grobów, które od wielu lat pozostają zaniedbane, zapomniane, ukryte pod drzewami oraz krzewami.

Od 10 lat uczniowie oraz nauczyciele z dolnośląskich szkół podejmują działania, tym samym przywracając świetność polskich mogił na Ukrainie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Studio Wschód i TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

W tym roku wolontariusze z Witoszyc udali się na cmentarze w Sorocku, Laskowcach, Howiłowie Wielkim, Iwanówce i Zaścianoczu. Wszyscy zostali bardzo serdecznie przywitani przez mieszkańców okolicznych wsi, część z nich zaangażowała się w pomoc. Praca, którą wykonano wymagała wytrwałości i nakładu ogromnej siły. Spośród gąszczu roślinności każdego dnia wyłaniały się zabytkowe nagrobki, o które od lat nikt nie dbał.

OSI POLAND FOODWORKS chcąc ponownie wesprzeć tak ważną i szlachetną Akcję wyposażyło wolontariuszy w niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwiały sprzątanie grobów na Ukrainie. Jesteśmy pełni podziwu i chylimy czoła dla pracy jaką wykonujecie i cieszymy się, że stanowimy część tak ważnego przedsięwzięcia.